Kroky a iné pokroky / www.trnavskyhlas.sk
Vydané 27.6.2011 o 00.00, autor Katarína Rosinová
Pre tých, ktorí sú pripútaní na invalidný vozík, je každé, čo i len malé zlepšenie stavu úspechom. Bez správnej liečby a driny v podobe cvičenia to však nejde. Aj preto vzniklo v Šúrovciach rehabilitačné centrum Renona.
Najskôr treba uvoľniť svaly masážou. Foto: Michal Hlavatovič
„Nesľubujeme ľuďom hory-doly, zázraky robiť nevieme. Po vstupnom vyšetrení lekár určí, či je možnosť zlepšenia stavu pacienta a akou metódou,“ hovorí konateľ spoločnosti Marek Paľúch. Aj pacienti s ťažkým postihnutím môžu urobiť výrazný pokrok pri správne aplikovanej rehabilitačnej liečbe.
Prvé úspechy
Centrum sa zameriava na poúrazové stavy, cievne mozgové príhody, ale predovšetkým na pacientov s detskou mozgovou obrnou. Tí majú raz do roka zo zákona nárok na pobyty v rehabilitačných centrách a kúpeľoch. Nielenže to nestačí, ale nie všetkým to vyhovuje. „Kúpele nevyužívame, musím sa doma starať o ďalšie dve deti. Odísť preč na niekoľko dní či týždňov neprichádza do úvahy,“ hovorí mama pätnásťročného pacienta Andreja Motýľa z Trnavy. Rodina uprednostňuje efektívnejšie súkromné zariadenia, do ktorých denne dochádzajú. Na to, aby si ich mohli dovoliť, zháňajú sponzorov. Andrej má detskú mozgovú obrnu, bez invalidného vozíka sa nepohne. Cieľom, ktorý chce a môže dosiahnuť, je pohybovať sa samostatne, hoci s oporou. Po dvoch týždňoch liečby sa jeho stav výrazne zlepšil. „Po cvičení je uvoľnenejší, viac pohyblivý. Lepšie našľapuje na nohy a pekne vystiera chrbát,“ teší sa mama zo synovho úspechu.
Cvičenie nie je príjemné, ale prináša výsledky. Foto: Michal Hlavatovič
Liečba hrou
Andrej si liečbu pochvaľuje, z piatich hodín sú tri príjemné a dve mu dajú zabrať. „Cítim sa dobre, najmä personál je super,“ usmieva sa. Terapeuti majú k pacientom kamarátsky prístup. Neustále s nimi žartujú, prihovárajú sa im. „V prípade detských pacientov musí byť celá liečba hrou. Deti treba zabaviť a zaujať,“ približuje fyzioterapeut Daniel Seidl. On a jeho kolegovia si s mladými pacientmi zo zásady tykajú.
Dvoj- až trojtýždenné terapie v rehabilitačnom centre je dobré opakovať aspoň trikrát do roka. Každý pacient má zostavený vlastný harmonogram, podľa diagnózy.
Ako vyzerá deň strávený v Renone? Pacientom najskôr poskytnú masáž na stimulovanie svalov, potom nasleduje cvičenie v špeciálnych oblekoch, ktoré pripomínajú kozmonautské overaly s množstvom háčikov. Veď aj boli pôvodne navrhnuté pre ruských kozmonautov. Kostýmy upravujú fungovanie svalov tak, aby sa čo najviac priblížilo normálnemu režimu. Terapeuti navlečú pacienta do obleku, zašnurujú ho, a potom trénujú jednotlivé svalové skupiny. Adaptácia organizmu na cvičenie v špeciálnych kostýmoch trvá dva až tri dni, ale výsledky stoja za to. Trojročná Hanka Drgoňová z Jaslovských Bohuníc znáša terapiu statočne, poplače si len výnimočne. Jej mama pozoruje zlepšenie: Pokrok v držaní tela, Hanka je pohyblivejšia a výrazne sa zlepšila v chôdzi.
Po cvičení čaká pacientov relaxácia: bahenný zábal, ožarovanie bioptrónovou lampou, masáž, akupunktúra a na záver hipoterapia. Stuhnuté svaly sa vďaka pomalej jazde na koni uvoľnia. Asi netreba dodávať, že táto časť liečby je u pacientov najobľúbenejšia.